Pierwsza zasada dynamiki Newtona głosi, że jeżeli na ciało nie działa żadna siła lub działające siły się równoważą, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym względem nieruchomego układu odniesienia.
Druga zasada dynamiki Newtona głosi, że jeśli na ciało działa stała niezrównoważona siła (siła wypadkowa), to ciało porusza się ruchem jednostajnie zmiennym z przyspieszeniem wprost proporcjonalnym do działającej siły i odwrotnie proporcjonalnym do masy ciała.
Trzecia zasada dynamiki Newtona głosi, że gdy ciało A działa na ciało B pewną siłą, to ciało B oddziałuje na ciało A siłą o tej samej wartości, tym samym kierunku, lecz przeciwnym zwrocie. Siły te nie mogą się równoważyć, ponieważ przyłożone są do dwóch różnych ciał.
Prędkość jest to wektorowa wielkość fizyczna opisująca szybkość zmiany położenia ciała względem układu odniesienia.
Droga jest to długość odcinka toru, jaką pokonuje ciało podczas swojego ruchu.
Czas jest to wielkość fizyczna określająca kolejność zdarzeń oraz odstępy między zdarzeniami zachodzącymi w tym samym miejscu.
Przyspieszenie jest to wektorowa wielkość fizyczna wyrażająca zmianę wektora prędkości w czasie. Przyspieszenie definiuje się jako pochodnąprędkości po czasie, czyli jest szybkością zmiany prędkości.